10 MÝTŮ KRYOTERAPIE | Mráz léčí
10 MÝTŮ KRYOTERAPIE

10 MÝTŮ KRYOTERAPIE

  1. Je tam taková ZIMA, že se to nedá vydržet. Zima v kryosauně sice je (třeba až mínus 180 stupňů Celsia), ale díky zbavení prostorové vlhkosti jí člověk tak nepociťuje.
  1. Čím víc OBLEČENÍ tím lépe. Ba naopak, čím méně toho klient na sobě má, tím je to příjemnější. Pod ošacením se totiž shromažďuje vlhkost, která pak v extrémním mrazu studí. Ovšem ponožky a dřeváky jsou potřeba.
  1. Dá se i bez ROUŠKY. U nás se rouška nenosí kvůli přenosů nemocí (ty v kryosauně zmrznou), ale z důvodu přímého vdechování studeného vzduchu. Sice nelze pocítit žádné potíže, ale mohou se narušit epitelové tkáně dýchacích cest. Takže roušky nebo jiné krytí dýchacích cest nosit!
  1. Delší ČAS, lepší efekt. Jako i u jiných terapií tomu tak není. Je vysledováno, že nejlepšího výsledku se dosahuje po 3 minutách. Veškerý čas nad 3 min zvyšuje efekt pouze v jednotkách procent. Nad 5 min může mít kryo opačný efekt – nežádoucí.
  1. Všude je stejná TEPLOTA. I v kryokomoře platí fyzikální zákony. A to, že studený vzduch je těžší a padá dolů. Proto je v kryokomoře dole výrazně nižší teplota než nahoře – opak klasické sauny. Proto je dobré vzduch v komoře vířit a dřepovat. V naší komoře je teplotní čidlo v úrovni ramen dospělého člověka.
  1. STÁT nebo se POHYBOVAT to je oč tu běží. Rozhodně se pohybovat. Pokud člověk pouze stojí, vytváří se kolem něj tepelný obal a terapie není tak efektivní, jako když se pohybem narušuje.
  1. Následné ZAHŘÁTÍ, není potřeba. Stroje na kardio, které na vás čekají po kryu slouží hlavně k rozproudění krve a mízy v těle. Díky homeostáze je v těle teplota stále stejná. 10 minut cvičení velmi zvyšuje účinky kryoléčby.
  1. Vadí PIERCINGY, nevadí. Není potřeba si složitě sundávat ozdůbky.
  1. ZÁPŘAH NA ORGANISMUS to žádný není. Naopak je kryoterapie na organismu přívětivá a nezvyšuje tep ani tlak. Chlad zklidňuje! Proto je vhodná pro všechny věkové kategorie.
  1. EFEKT JAKO VE STUDENÉ VODĚ není. Přenos chladu je značně jiný a celková odezva organismu je rozličná. V kryu nemusíte mít strach z prochladnutí. A celkový efekt – vazokontrikce a vyplavení hormonů je vyšší.

MRÁZ LÉČÍ

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál

Další články