Oxygenoterapie | Mráz léčí
Oxygenoterapie

Oxygenoterapie

Hyperbarická oxygenoterapie (dále HBOT) je procedura založená na inhalaci čistého kyslíku (téměř 100%) za podmínek tlaku vyššího, než je tlak atmosférický. Zvýšeného tlaku lze dosáhnout pouze v uzavřeném zařízení, které se nazývá hyperbarická (tlaková, baro) komora. Proto prosím nezaměňujte s oxygenoterapií, kdy se vdechuje čistý kyslík za běžného tlaku (tato metoda je téměř neúčinná, organismus není schopný využít více kyslíku za běžného atmosférického tlaku).

Hyperbarická komora

Při HBOT dochází k plnému nasycení hemoglobinu kyslíkem a následně i fyzikálnímu rozpuštění kyslíku v krevní plazmě. Avšak HBOT neznamená pouze aplikaci většího množství kyslíku ve srovnání s podáváním za normálního atmosférického tlaku, jak je často nesprávně chápáno. HBOT má mnoho jedinečných a jinou metodou nenahraditelných efektů, včetně signálního efektu vůči DNA (transkripce) s ovlivněním mnoha buněčných procesů (vyplavení hormonů, enzymů, regulace receptorů)*

Hyperbarický kyslík se dokáže dostat k takzvaným spícím buňkám v mozku a v nervové tkáni a postupně probudí jejich metabolismus. Účinek této terapie spočívá v tom, že stimuluje buňky, podporuje růst nových tkání, vytlačuje škodlivé kyslíkové radikály, zmírňuje záněty, stimuluje latentní neurony a zlepšuje průtok krve v mozku i ve svalech a metabolismus glukózy. Také pomáhá urychlit odplavení laktátu a toxinů z tkání.

Fyzikální a fyziologické vysvětlení metody

Samotné účinky vyššího tlaku při HBOT se projevují v oblasti stlačitelnosti plynů, jejich rozpustnosti a difúzi v tělesných tekutinách a změně jejich fyzikálně-chemického chování při vyšších parciálních tlacích. Existují dva základní fyziologické principy HBOT.

 • mechanický efekt, spočívá v redukci velikosti bublin (embolie) u klientů s různými formami dekompresní nemoci či vzduchové embolie
 • druhý efekt je způsoben mnohonásobným zvýšením parciálního tlaku kyslíku ve tkáních s prodloužením jeho difúzního dosahu, zvýšením množství fyzikálně rozpuštěného kyslíku v plazmě (viz výše) a transportem do tkání postižených ischémií a hypoxi

Průběh procedury

V komoře budete pomocí kyslíkové masky vdechovat kyslík z venkovního kyslíkového koncentrátoru (u nás máme 2 kyslíkové generátory, každý dokáže generovat 10 l kyslíku za minutu). Na počátku během tlakování začnete pociťovat mírný tlak v uších. Ideální je proto vyrovnávat tlak ve středouší polknutím nebo zíváním po dobu nárůstu tlaku. Pokud je tlak nepříjemný a nedaří se ho vyrovnat, stačí zmáčknout na vnitřním ovladači tlačítko a automaticky se tlak sníží. Na počátku dochází při zvýšení tlaku k mírnému zahřátí vzduchu, naopak ke konci terapie dochází k ochlazení v souvislosti s poklesem tlaku v komoře, díky zabudované klimatizaci ale můžete nastavovat vnitřní teplotu tak, jak vám to bude příjemné.

Procedura se zpravidla provádí zpravidla 1x denně a je rozdělena do následujících fází:

 • komprese – zvyšování tlaku v komoře
 • isokomprese – po dosažení požadovaného tlaku probíhá procedura
 • dekomprese – komora je vypouštěna, dochází k vyrovnání tlaku s atmosférickým tlakem

Terapie je bezbolestná, neinvazivní a při dodržení pokynů během terapie i bezpečná. Během procedury v hyperbarické kyslíkové komoře je možno relaxovat při hudbě, spát nebo si číst. Ideální je absolvovat kúru 10 návštěv v navazujících dnech, nebo alespoň 3x týdně.

Účinky HBOT

 • snížení únavy (díky zásobení mitochondrií kyslíkem)
 • výrazné zkrácení regenerace a rehabilitace nejen ve sportu
 • zlepšení krevního oběhu (i při hypertenzi nebo špatném prokrvení periferních částí těla)
 • rychlejší odbourávání tuku při kombinaci s pohybem
 • zlepšení nálady a spánku
 • omlazení pokožky (tvorba kolagenu)
 • potlačování zánětů

Kdy není možné absolvovat HBOT

 • rýma, kašel, ucpaný nos nebo akutní viróza (toto jsou překážky, které neumožní bezproblémový sestup do zvýšeného tlaku)
 • epilepsie, onemocnění srdce a oběhového systému, hypertenze (nad 160/110), kardiostimulátor
 • nestabilní angína, plicní embolie, chudokrevnost, gravidita
 • po vlivem alkoholu a drog

Jak se připravit na proceduru

Není nutné dodržovat nějaký specifický režim, jen je vhodné absolvovat terapii v jiný den než návštěvu kadeřnice (kvůli lakům a barvám na vlasy), také je lepší alespoň hodinu před vstupem nekouřit.

Do komory se vstupuje v běžném oděvu a je nutné respektovat následující omezení a zákazy z důvodů požární bezpečnosti. Do komory tedy neberte:

 • hořlavé látky jako zápalky, zapalovače, těkavé látky – alkohol, dezinfekci a kosmetické přípravky na bázi alkoholu, dále oleje, masti, spreje, rtěnky apod.
 • žádné elektronické přístroje (mobilní telefony, MP3 přehrávače, tablety, e-booky, hodinky, baterie, naslouchadla
 • ostré předměty, termosky, plastové lahve

Více o HBOT najdete na videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=GD0AFLOMrwU

Přijďte si vyzkoušet kryoterapii nebo oxygenoterapii

MRÁZ LÉČÍ

Zoubkova 36,
634 00 Brno,
Nový Lískovec

info@mrazleci.cz

+420 777 618 624

Otevírací hodiny
Po 17.00–19.30 hod.
Út 17.00–19.30 hod.
St 10.00–11.30 hod. 17.00–19.30 hod.
Čt 17.00–19.30 hod.
17.00–19.30 hod.
So zavřeno
Ne 17.00–19.30 hod.

Máte dotaz? kontaktujte nás