Kryokomora | Mráz léčí
Kryokomora

Kryokomora

Průběh procedury

01

V šatně si odložíte do spodního prádla, případně se převlečete do šortek a tílka (dámy). Také odložíte hodinky a kovové ozdoby. Před vstupem do kryokomory vás vybavíme vším potřebným – čelenkou, rouškou, rukavicemi, obuví a příp. i ponožkami.

02

Nejdřív vstoupíte do předkomory, kde je teplota cca -60 až -80 °C. V této místnosti si vaše tělo po dobu 30 sekund zvyká na suchý chlad. Po rozsvícení zeleného světla nad vnitřními dveřmi můžete přejít do hlavní komory.

03

Přejdete do hlavní komory a zavřete za sebou dveře. Vhodná je klidná chůze podél stěn, případně pomalé dřepy. Nad vnitřními dveřmi zobrazuje displej zbývající čas do konce procedury.

04

Po uplynutí zvoleného času (můžete i kdykoliv v průběhu procedury) odcházíte stejnými vnitřními dveřmi do předkomory a následně ven vstupními dveřmi. Odložíte ochranné pomůcky a přejdete do cvičebny.

05

Následuje rozehřátí organismu na cvičebních strojích, jde jen o lehké cvičení. Pro optimální působení terapie cvičte alespoň aspoň 10 minut, dojde k účinnějšímu rozproudění oběhového systému (krevní a mízní). Nebo se věnujte dokonalému protažení.

Účinky kryoterapie

Urychluje regeneraci

Urychluje regeneraci

Působením extrémně nízkých teplot a následným zahřátím těla dochází k překrvení a tím k urychlení regenerace svalů, šlach a úponů.

Omlazuje pokožku

Omlazuje pokožku

V těle dochází díky kryoterapii ke tvorbě kolagenu, vaše pokožka tak získá lepší elastičnost.

Posiluje imunitu

Posiluje imunitu

Návštěva kryokomory stimuluje tělo ke tvorbě bílých krvinek, které jsou zodpovědné za imunitní proces v těle.

Napomáhá hubnutí

Napomáhá hubnutí

Díky kryoterapii se urychlí metabolismus až na několik hodin a dochází i k odbourávání podkožního tuku.

Pozitivně ovlivňuje psychiku

Pozitivně ovlivňuje psychiku

Celotělová kryoterapie snižuje množství stresových hormonů a naopak zvyšuje hladinu endorfinů v těle.

Pomáhá od bolesti

Pomáhá od bolesti

Při proceduře dochází k uvolnění svalového napětí a postupně mizí i dlouhodobá bolest kloubů a svalů.

Přijďte si vyzkoušet kryoterapii

Naše doporučení

  • do polária vstupujte vždy v suchém oblečení, odložte kovové šperky, brýle a hodinky
  • před procedurou nepijte alkohol (jedno pivo nevadí 🙂 ), nepoužívejte přípravky, které by mohly ovlivnit pokožku (hydratační krémy, hřejivé masti) a raději v den návštěvy vynechejte solárium, saunu, parní lázeň
  • dodržujte doporučenou dobu procedury, kterou vám rádi poradíme
  • mějte prosím na paměti, že vstupujete do prostředí s extrémním mrazem. Metoda kryoterapie je bezpečná a ověřená po několik desetiletí, ale je nutné dodržovat výše uvedené zásady, jinak může dojít k podráždění pokožky
  • pokud máte specifický zdravotní problém a nejste si jisti, raději před návštěvou kontaktujte nás nebo svého ošetřujícího lékaře

Počet procedur se řídí charakterem potíží a následným efektem terapie. Na počátku je vhodné absolvovat 8-10 procedur nejlépe v na sebe navazujících dnech (v jednom dni vždy jedna procedura). Čas pobytu v poláriu je možné postupně prodlužovat.

Z dlouholetých zkušeností vyplývá, že počet opakování potřebných k trvalejšímu efektu, se pohybuje nejčastěji od 10 do 20 návštěv v jedné sérii. Tyto série je možné absolvovat několikrát (nejlépe dvakrát až třikrát) ročně.

Kontraindikace

  • celkový těžký zdravotní stav
  • neléčené chronické kardiovaskulární choroby
  • akutní infarkt myokardu a období rehabilitace po infarktu
  • cévní mozkové příhody
  • vysoký krevní tlak (> 180/100 mm rt.sl.)
  • srdeční selhávání, nedostatečnost
  • aktivní plicní tuberkulóza
  • zhoubné nádory
  • krvácivé choroby
  • hysterická neuróza
  • individuální nesnášenlivost chladu
  • poruchy štítné žlázy (relativní kontraindikace)

Co přinést s sebou?

Muži: kraťasy (nebo spodní prádlo), teplejší ponožky nad kotníky

Ženy: kraťasy a tílko (nebo spodní prádlo), podkolenky

Pokud nechcete nic nosit, stačí si jen v šatně odložit do spodního prádla. Veškeré potřebné vybavení půjčujeme.

Přijďte si vyzkoušet kryoterapii nebo oxygenoterapii

MRÁZ LÉČÍ

Zoubkova 36,
634 00 Brno,
Nový Lískovec

info@mrazleci.cz

+420 776 184 034

Více o kryoterapii

Největší výhodou kryoterapie je komplexní působení na celý organismus. Pomáhá nejen potlačovat bolest, ale stimuluje tělo, aby se samo regenerovalo bez nutnosti polykání analgetických prášků.

Historie kryoterapie

Pozitivních účinků nízkých teplot využívali již staří Egypťané a léčbě chladem se věnoval i Hippokratés, který objevil analgetické účinky chladu na lidský organismus. Moderní kryoterapii umožnily až nové technologie, milníkem se stala 70. léta 20. století, kdy Dr. Toshiro Yamauchi zkonstruoval první kryokomoru, česky také nazývanou Polárium.

Pro opravdu účinnou celotělovou kryoterapii je třeba v absolutně suchém prostředí dosáhnout stabilní teploty nižší než -110°C (pozor na tzv. kryokomory s teplotou -80°C, zde nedochází ke kýženému efektu). Je také nutné absolvovat terapii v uzavřené komoře, existují i kryoválce, kde je hlava mimo chladnou oblast. Tyto kryoválce sice zvládnou teploty i nižší než -150°C, ale nejedná se o celotělovou kryoterapii – mozek není stimulován k takové produkci hormonů.

Co se děje s organismem působením extrémního mrazu v kryokomoře?

V kryokomoře dochází díky krátkému, ale intenzivnímu působení mrazu ke stimulaci organizmu. Do těla se vylučují látky, které mají za úkol lidský organismus ochránit. V krvi se zvyšuje hladina endorfinů a kortikoidů, což tlumí zánětlivé reakce, ztuhlé svaly se uvolňují a vymizí i dlouhodobá bolest, včetně bolení zad a celkového pohybové ústrojí. Prostřednictvím chladu dochází ke snížení vodivosti nervů (z periferních nervů do centrální nervové soustavy a naopak) i ke svalovému uvolnění, cévy se stahují. Krev se z kapilár, které jsou v kontaktu s nízkou teplotou, redistribuuje do vnitřního oběhu, kde proudí a filtruje se pod vyšším tlakem. To podporuje vyplavení toxických složek, urychlí se metabolismus a hojivé efekty. Vyplavování endorfinů, serotoninu a dopaminu (tzv. hormony štěstí) a naopak snížení obsahu krortizolu (stresový hormon) pozitivně celkový psychický stav pacientů. Mužské tělo je také stimulováno ke tvorbě testosteronu, což spolu s urychlením regenerace vede k nárůstu výkonnosti a svalové hmoty u sportovců. Zvýšení počtu bílých krvinek (T-lymfocytů), které jsou schopné účinně regulovat imunitní systém, se organismus stává odolnější. Pro vyvolání tak komplexního efektu medicína nezná jinou metodu než právě kryoterapii.

Na rozdíl od většiny ostatních, byť tělu jinak velmi prospěšných, fyzioterapeutických procedur je možné aplikaci extrémního chladu absolvovat i před začátkem pracovního, sportovního nebo duševního výkonu.

Máte dotaz? kontaktujte nás

Magazín