Irisin - "hormon sportu" pomáhá hubnout | Mráz léčí
Irisin – „hormon sportu“ pomáhá hubnout

Irisin – „hormon sportu“ pomáhá hubnout

Irisin – tzv. „hormon sportu“ opravdu existuje, je obsažen v naší krvi a pomáhá nám hubnout. Byl objeven teprve nedávno (v roce 2012 u myší)  a vědci z Harvardovy univerzity ho našli i u lidí.  Objevili, že spaluje tuky a že jeho množství podstatně roste s fyzickou aktivitou.

Irisin je schopný urychlovat metabolismus a prospívat nejen naší váze, ale také mozku a srdci. Hormon působí na tukové buňky tak, že se mění na hnědý tuk, jenž funguje jako spalovač tuků, které přeměňuje na teplo. Vylučování irisinu do krve vede ke zrychlení metabolismu i bez fyzické aktivity. „Hormon může sloužit k novým léčebným metodám u metabolických poruch, jako je cukrovka nebo obezita,“ uvedli tehdy jeho objevitelé.

Zvýšení množství irisinu v krvi pomáhá stimulovat i celotělová kryoterapie, viz studie zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26475491/

Tento výzkum prokázal u mužů s nadváhou (BMI > 30 kg/m2), kteří absolvovali 10 procedur v kryokomoře, nárůst hladiny irisinu o 20 %. Navíc se v tomto výzkumu prokázal i protizánětlivý účinek kryoterapie (pokles CRP).

Organismus totiž pomocí kryoterapie stimuluje tukovou tkáň k produkci kalorií, aby si tělo mohlo udržet svou vnitřní teplotu. Vyzkoušejte si i na sobě pozitivní účinky celotělové kryoterapie.

Zdroje:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26475491/
  • časopis Nature
  • časopis Cell Metabolism

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál

Další články